Ćwiczenia rozciągające – Stretching Białystok

Co to jest stretching? Na co pomagają ćwiczenia rozciągające?

Ćwiczenia rozciągające, czyli po angielsku stretching, jest aktywnością fizyczną przez nas bardzo często zaniedbywaną, a to nie dobrze, bowiem systematycznie rozciąganie się, niesie ze sobą szereg pozytywnie wpływających korzyści na nasz organizm, na nasze zdrowie oraz sylwetkę.

Stretching jest to zestaw ćwiczeń statycznych bądź dynamicznych, które mają za zadanie rozciągnąć nasze mięśnie, dzięki czemu w rezultacie poprawimy elastyczność oraz mobilność mięśniowo-stawową, zredukujemy ryzyko urazów, poprawimy krążenie czy też nawet obniżymy poziom stresu.

Czyli krótko mówiąc, będziemy bardziej elastyczni, łatwiej będzie nam się podrapać po plecach, poprawimy zakres ruchowy w naszych stawach, oraz dodatkowo efektem ubocznym stretchingu, podobnie jak w przypadku treningu siłowego będzie poprawa naszej postawy, ale te oraz pozostałe zalety stretchingu wypunktuję w dalszej części artykułu.

 

Jakie są rodzaje stretchingu? Jaki rodzaj ćwiczeń rozciągających wybrać?

Technik oraz metod, w jaki sposób można efektywnie i dobrze się rozciągać jest tak naprawdę mnóstwo. Ja tutaj odwołam się do dwóch metod rozciągania, a mianowicie omówię stretching statyczny oraz dynamiczny.

 

Co to jest stretching statyczny?

Rozciąganie statyczne to szereg wykonywanych ćwiczeń, polegający na rozciąganiu mięśni podczas spoczynku. W praktyce wygląda to w ten sposób, że próbujemy wyizolować daną grupę mięśniową w odpowiedniej pozycji, następnie naszym zadaniem jest utrzymanie naszego ciała w bez ruchu, przez krótką chwilę (czyli następuje rozciąganie statyczne, osiągniętą pozycję utrzymujemy bez jakiegokolwiek ruchu, około 10 sekund), gdzie po chwili rozluźniamy się i kontynuując nasz stretching, robimy drugie podejście, bądź rozciągamy inną grupę mięśniową.

 

 

Stretching dynamiczny? Co i jak?

Rozciąganie dynamiczne to ćwiczenia, które w przeciwieństwie do rozciągania statycznego (brak fazy statycznej) polegają na szybkim i dynamicznym naciągnięciu mięśnia i powrocie do jego naturalnej pozycji. Czyli krótko mówiąc, podczas rozciągania dynamicznego jesteśmy w ciągłym ruchu. Wykonujemy energicznie ruchy w różnych płaszczyznach, w maksymalnym zakresie ruchowym.

 

 

Czy rozciąganie coś daje? Jakie są efekty?

Lepsza elastyczność mięśni – poprawa zakresu ruchów.
Poprawa krążenia krwi – lepsza regeneracja organizmu oraz zmniejszone przysłowiowe „zakwasy”.
Wzmocnione stawy – redukcja ryzyka odniesienia kontuzji.
Redukcja bólu kręgosłupa – w szczególności odcinek lędźwiowy.

A przede wszystkim, jędrniejsza sylwetka!

Czyli szereg korzyści pozytywnie wpływających na nasze ciało, bo przecież sport to zdrowie!

 

Jak widać regularne rozciąganie się, znacząco usprawni pracę naszego organizmu, ale trzeba również pamiętać o tym, aby stretching był dopasowany do indywidualnych możliwości danej osoby. Jeśli nigdy tego nie robiłeś prawdopodobnie na początku będzie Ci ciężko i jakiekolwiek ćwiczenia statyczne bądź dynamiczne będą nie małym problemem, ale to wszystko będzie się zmieniać z biegiem czasu, bo jak to się mówi „Rzymu nie zbudowano w jeden dzień”!

 

Dobrego dnia, a raczej ostatnich dni, w kończącym się 2022 roku!

Jakub Dyszkiewicz
Trener Personalny Białystok.